Standard plemene originál a CZ

standart_biewer_orig standard_biewer_bar

Rassestandard Biewer Yorkshire-Terrier-tricolor

Gesamterscheinung:
Sollte die eines langhaarigen Zwergterriers sein, wobei das Haar ganz gerade und gleichmässig an den Seiten herabhängt und zwar in einem Scheitel, der von der Nase bis zum Ende der Rute durchzogen ist. Das Tier sollte sehr kompakt und zierlich sein. Die Haltung muss aufrecht sein. Die äussere Umrisslinie sollte den Eindruck eines kraftvollen und wohlproportionierten Körpers vermitteln.

 

Kopf und Schädel:
Der Kopf sollte ziemlich klein und flach sein, nicht zu stark hervortretend oder rund in der Schädelpartie, noch zu lang im Fang, mit absolut schwarzer Nase. Behaarung am Kopf lang. Farbe weiss-blau-gold, symmetrisch gefärbt.

 

Augen:
Mittelgross, dunkel und funkelnd mit scharfen, intelligentem Ausdruck und so eingesetzt, dass sie direkt geradeaus blicken. Sie sollten nicht hervortreten und die Kante des Augenlids sollte von dunkler Farbe sein.

 

Ohren:
Klein, V-förmig, aufrecht, getragen, nicht weit auseinander stehend, mit kurzem Haar bedeckt.

 

Zähne:
Völlig gleichmässige Zähne. Es ist Scheren- oder Zangengebiss erlaubt. Prämolarfehler werden toleriert.

 

Vorderhand:
Läufe völlig gerade, gut mit Haar bedeckt.

 

Hinterhand:
Läufe ganz gerade, gut bemuskelt und gut mit Haar bedeckt.

 

Körper:
Sehr kompakt mit gut geformter Lendenpartie, Rückenlinie eben.

 

Rute:
Auf 1/3 Länge kupiert, mit reichlich Haar, etwas höher als die Rückenlinie getragen.

 

Pfoten:
So rund wie möglich, Krallen weiss oder schwarz.

 

Behaarung:
Das Haar am Körper dreiviertel bis bodenlang und absolut gerade (nicht wollig), glänzend wie Seide und von feiner, seidiger Textur, ohne Unterwolle.

 

Farbe:
Weiss-blau-Gold
Kopf: Weiss-blau-gold, symmetrisch gefärbt.

Deckhaar:
Ganz weiss, oder blau-weiss durchbrochen, oder geschlossen blau unbedingt ohne braun-Töne.

Haar an der Brust: reinweiss

Haar an Bauch u. Beine reinweiss

 

Grösse und Gewicht:
Gewicht bis etwa 3.1 kg.


Fehler:
Vorstehende oder helle Augen

Heller Nasenschwamm

Kein Stehohr

Über-oder Unterbiss

Gewelltes oder gelocktes Haarkleid

Alle Abweichungen vom Standard.

HISTORIE VZNIKU BIEWER´S

Biewer Jorkšír  pochází z Německa z roku 1984. Za specifickým vzhledem (prolínajícími se bílými pruhy) Biewera vyšlechtěným Gertrudou a Wernerem Biewerovými stojí recesivní ( potlačený ) černobílý (strakatý) gen. Rodiči prvního Biewer Jorka byli „Darling of Friedheck“ a „Frufru of Friedheck“ . Manželé Biewerovi viděli v tomto malém psíku s bílými znaky tak výjimečný půvab, že začali selektivním chovným procesem tvořit další. Biewerovi pojmenovali své malé psíky s bílými specifickými znaky Biewer Yorkshire Terrier a la Pom Pon a stojí za vznikem dnes známých Biewer Jorkšírů.První německý Biewer Jorkšír klub byl založen 24. března roku 2003.

 Biewer Jorci byli ale širokou veřejností uznání jako neoficiální rasa již daleko dříve.
 Biewer Jorci jsou rasa, uznávaná i vystavovaná v různých zemích a jsou na vrcholu popularity ve Spojených státech. ACR ( American Canine Registry ) je jedním z mála a prvním americkým registrem, který uznal Biewery jako rasu a pomáhá propagovat tuto rasu v USA i po celém světě pod plemenným názvem „Biewer Yorkies“. ACR založila Biewer Yorkie Asociaci a to dne  15 .3 . 2003 a připravila standart plemene a další náležitosti potřebné k uznání Biewerů jako rasy ACR v roce2004.
 Biewer vznikl původem z ustupujícího bíle skvrnitého genu vyskytujícího se u 2 příslušníků plemene Jorkšírský teriér, ale bezohlední chovatelé zkoušeli dosáhnout vzhledu Biewer Jorků křížením Jorků a Ši-tzu. Tímto křížením vznikly ve 2 generaci kříženci s různobarevnými strakato/tečkovano/pruhovanými bílými znaky vlivem Ši-tzu, ale tento vliv křížení psi ztratili o generaci dříve, než dosáhli požadované srsti a charakteristických rysů obličejové masky, jakou známe u Biewer Yorkshire. Jestliže je vám pes prezentován jako Biewer a má zvlněnou, kadeřavou srst, nebo srst s podsadou, má obličejové rysy nebo stavbu těla jako Ši-tzu, pak je vysoce nepravděpodobné, že se jedná o PRAVÉHO Biewera.

  AKC registruje tuto barevnou odchylku u Biewer jako tříbarevné Jorkšírské teriéry, ale znaky u tříbarevných Jorkšírů nenesou tak výrazný vzor jako u pokrevních Biewerů z Německa.

AKC nicméně nedovolí představení tříbarevných Jorkšírů a AKC’s Yorkshire Terrier chovatelské kluby považují toto, jako příčinu diskvalifikace takto barevných jedinců. Kluby považují, zcela takticky, za neetické reprodukovat trojbarevnou variantu Jorkšírů, stejně, jako je tomu u čokoládových jedinců tohoto plemene.

První  a jediná asociace Biewer Jorků je „US Biewer Yorkie klub“ a vznikl za účelem podpory, vzdělání, dokumentace, registrace a propagace pruhovaných-flekatých Jorků ve Spojených státech. USA začalo s vývojem registru, který ověřuje čistokrevnost a čistotu rasy Biewer Jorků, trikolor Jorků a společně produkují pruhované-flekaté Jorky pomocí F1 a F2 křížení a tyto linie dokumentují za tím účelem, aby dosáhli plného uznání přes ACR.

  Stojí za zmínku říci, že Skotský Terrier, Skye Terrier, Dandie Dinmont Terrier, Cairn Terrier a  West Highland White Terrier jsou všechno blízcí příbuzní . Všechny tyto rasy mají společný původ . Také stojí za zmínku, že strakaté/proužkaté/tečkované/páskované krevní linie lze přičíst psům z Anglie, kteří zahrnující i německou krevní linii.

* 1 libra = 0,454 kg        ** 1 palec = 2,54 cm        *** 1 unce = 28,35 gr

Biewer Yorkshire Terrier a la Pom Pon / Biewer Yorkie / BYT

 

ZEMĚ PŮVODU: Německo

DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 15. 11. 1989

VYUŽITÍ: Toy teriéři

KLASIFIKACE        Skupina 3        Teriéři

            Sekce 4           Toy teriéři

            Bez pracovních zkoušek – Plemeno není uznané FCI

 

CELKOVÝ VZHLED: Malý teriér s dlouhou srstí, srst visí naprosto rovně a stejnoměrně po obou stranách a rozděluje se pěšinkou od nosu až po špičku ocasu.  Velmi kompaktní a úpravný, vzpřímeného držení těla, budí dojem důležitosti.  Celkový obrys těla budí dojem statného těla dobrých proporcí, celkově úměrný psík, aktivní, pohotový.

CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT:Ostražitý, živý a inteligentní toy teriér.  Vyrovnané povahy.

 

HLAVA

LEBEČNÍ PARTIE:

Mozkovna: Spíše malá a plochá, ne příliš zdůrazněná ani kulatá. Srst na hlavě by měla být dlouhá a splývavá, rovná a souměrně v barvách tříslová, černá, čokoládová a bílá. Hlava by měla v poměru k tělu dávat celkově vyvážený zjev.   

Chyby: Kulatá lebka, zvlněná srst, neúměrná k tělu.
Vady: Nějaká barva jiná než uvedená.

OBLIČEJOVÁ PARTIE:

Nos / čenich: Nos musí být černý nebo játrový či hnědý, bez růžových/bílých oblastí. Čenich by se měl rovnat polovině šíře prostoru mezi ušima nebo mírně delší. Nosní měl by být vhodné velikosti a musí dovolit dýchání bez potíží.

Chyby: Krátký, nebo příliš dlouhý čenich.
Vady: Nos jiné barvy než uvedené nebo dvojí barva. Nos nevhodné velikosti působící dýchací problémy.

Tlama: Ne příliš dlouhá.

Čelisti / zuby:  Zuby měl by být čisté, stejnoměrné velikosti a rozestupu. Skus nůžkový skus, tj. horní zuby těsně překrývají zuby spodní a jsou kolmo vsazené do čelistí, nebo kleště, chyby premolárů se tolerují. .  Zuby dobře usazené pravidelných čelistech.  

Vady: Podkus nebo předkus.

Oči: Oči by měli být středně velké co do velikosti, jasné, tmavé a výrazné, nevystupující. Oči by měli být rozloženy tak, aby dali celkově vyvážený zjev obličeje k poměru velikosti lebky a postavení ucha. Oči by měly mít radostný výraz a měli by hledět přímo. Oči se mohou zelenat, mít zlatou barvu odlesku nebo jiný tmavý nádech. Oční lemy by měly být čokoládové nebo tmavé.

Chyby: Příliš velké nebo příliš malé oči. Tupé nebo bezvýrazné oči. Oči které se nedívají přímo.
Vady: Nějaká barva jiná než uvedená. Růžové oční lemy.

Uši: Uši by měli být malé, ve tvaru písmene V, vztyčené, ne daleko od sebe postavené a rozložené v určitém smyslu, který dává hlavě celkově vyvážený zjev. Měli by být pokryté v horní třetině krátkou srstí, ve zbylých dolních 2/3 srstí dlouhou, rostoucí ven a dolů.

Chyby: Vzpřímené uši bez srsti. Tvar ucha jinak než do V formovaný.
Vady: Zkrácené uši nebo nevhodné uši

KRK :D obré délky.

 

TRUP: Kompaktní s působivou postavou, rovnou hřbetní linií, s rovnou, dlouhou hedvábnou srstí jež je rozdělena v hřbetní linii a splývá rovnoměrně dolů po stranách těla. Celé tělo by mělo být dostatečně osvalené a zdravého zjevu.

Hřbet: Rovný.

Bedra: Dobře vyplněná.

Žebra: Přiměřeně klenutá.

  

OCAS: Přirozeně dlouhý ocas by měl být nesen mírně výše než je horní čára zad. Ocas by měl být rovný s nepatrnou nahoru zatáčkou na konci. Pokrytý dlouhou, rovnou, splývavou hedvábnou srstí. Délka musí harmonicky ladit s celkem.Chyby: Ocas nízko nesený. Kudrnatá nebo krátká srst. Velice zatočený ocas.
Vady: Ocas překlopený nad zády.
Kupírovaný ocas nebo příliš krátký.

 

KONČETINY:

Hrudní končetiny: Bílé barvy, rovné a situované ve shodě s tělem mírně za ramenem. Lokty nejsou ani zastrčené ani vybočené ven. Celé nohy jsou pokryté hedvábnou dlouhou hladkou srstí. Paspárky jsou povoleny, ale nejsou žádoucí.

Chyby: Křivé nohy, nepřiměřené úhlední v postavení k rameni, lokty vbočené nebo vybočené. Srst nedostatečné délky nedávající královský zjev. Zvlněná srst.
Vady: Jiná barva než bílá.

Plece :D obře uložené.

Pánevní končetiny: Běhy při pohledu zezadu zcela rovné, s mírně zaúhleným hleznem.  Bílé barvy. Pokryté hedvábnou splývavou bílou hladkou srstí. Raději bez zadních paspárků.  

Chyby: Nepatrný úhel nebo naopak velké úhlení by mělo být značně penalizováno. Srst nedostatečné délky nedávající královský zjev. Zvlněná srst.
Vady: Moc strmé nebo moc úhlené nohy. Jiná barva než bílá.

TLAPY: Kulaté s bílými, játrovými, hnědými nebo černými drápy.

Chyby: Drápy jiné barvy než zmíněné

CHODY / POHYB: Pohyb volný s vydatným posunem; akce končetin vpředu i vzadu rovná, horní linie zůstává v rovině.

 

OSRSTĚNÍ

SRST:Srst by měla být hedvábná na pohled i dotek. Měla by být rovná a ne zvlněná. Srst by neměla být nikdy kratší než 3/4 výšky psa a raději téměř na zem.

 

BARVA: Tmavě ocelově modrá (ne stříbřitě modrá), černá nebo čokoládová a tříslovými znaky v obličejové partii a na uších. Bílé skupiny / pruhy by se měli vyskytovat v minimálně 25% z celkové barvy těla psa a to na hlavě, na předních i zadních nohou, na břiše, jako límec za krkem psa a na konci ocasu. Souměrné bílé oblasti na hlavě jsou preferované ale ne povinné.

Černě nebo modře barevní psi musí mít černý nos, černé oční lemy a černé nebo bílé drápy. 

Čokoládoví nebo hnědí psi musí mít játrový/hnědý nos, játrové/hnědé oční lemy a játrové/hnědé nebo bílé drápy. U takto zbarvených psů nesmí být přítomna černá barva.

Bílá barva – skupiny / pruhy by se měla u psů vyskytovat na hlavě, na předních i zadních nohou, na břiše, jako límec za krkem psa a na konci ocasu.

Vady: Bílé oblasti natolik nedostatečné, aby rozlišovaly psa jako Biewer Yorkie.

 

HMOTNOST: Hmotnost od 1,8 do 3,10 kg

Chyby: Více než 3,10 kg.
Vady: Méně než 1,8 kg.

 

VÝŠKA: Až a včetně 23 cm výšky měřeno od země ke kohoutku.

Chyby: Více než 23 cm výšky. 

VADY: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa

Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Poznámka: psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.

Golddust

Golddust yorkshire terrier

Vzhled a povaha Dlouhá srst, splývavá zcela rovně a stejnoměrně po obou stranách těla, pěšinka se táhne od čenichu až ke konci ocasu.

Velmi kompaktní a úhledná stavba těla, chůze velmi vzpřímená a plná elánu. Celková stavba odpovídá energickému tělu, vyvážených proporcí.

Golddust terrier je bystrý, inteligentní s vyrovnanou povahou.

Hlava Poměrně malá a plochá, ne příliš vystupující ani kulatá.

Čumák střední délky, nos tmavý, růžové skvrny jsou povoleny.

Srst Barva bílo-zlatá, bez ohledu na rozložení (zlatá barva může, ale nemusí, být u dospělých zvířat mnohem jasnější, pouze jako zlatý prach – jak je ve jméně „Golddust“ = Goldstaub – „zlatý prach“)

Dlouhá srst, silná struktura srsti ne příliš jemná.

Skus Pravidelný nůžkový.

Oči  středně velké, zelenohnědé až tmavě hnědé jiskrné s bystrým inteligentním výrazem, jsou umístěné tak, že se pes dívá přímo před sebe.

Uši Malé, ve tvaru „V“, vztyčené, nepříliš daleko od sebe.

 Tělo je kompaktní, silné, dobře rostlé.

Nohy ne příliš dlouhé,tlapky kulaté, kůže růžová se zlatými skvrnami.

Ocas Nekupírovaný, bohatě osrstěný. Ocas je nesen mírně nad linií hřbetu. Měl by být rovný a jeho délka by měla poskytnout dobře vyvážený vzhled.

Váha a výška 22 cm 3.10kg

Schokolate

An. Chocolate yorkshire terrier

Vzhled a povaha

Dlouhá srst, splývá rovně a stejnoměrně po obou stranách těla, pěšinka se táhne od čenichu až ke konci ocasu.Hnědá barva na těle .

Velmi kompaktní a úhledná stavba těla, chůze velmi vzpřímená a plná elánu. Celková stavba odpovídá energickému tělu, vyvážených proporcí.

 Chocolate terrier je bystrý, inteligentní s vyrovnanou povahou Hlava Poměrně malá a plochá, ne příliš vystupující ani kulatá.

Nos a okolí očí čokoládové barvy.

Srst Na těle přiměřeně dlouhá, dokonale rovná ne vlnitá, lesklá s jemnou hedvábnou strukturou. Na hlavě a nohou tříslové pálení.

Polštářky tlapek a drápky jsou hnědé.

Skus Pravidelný nůžkový.

Oči Střední jiskrné s bystrým inteligentním výrazem, jsou umístěné tak, že se pes dívá přímo před sebe, nevystupuji.

Okraje očních víček jsou čokoládové.

Uši Malé, ve tvaru „V“, vztyčené, nepříliš daleko od sebe.

Tělo Kompaktní, rovný hřbet, bederní partie dobře formované, hruď přiměřeně klenutá.

Ocas Nekupírovaný, bohatě osrstěný,Ocas je nesen mírně nad linií hřbetu,Měl by být rovný a jeho délka by měla poskytnout dobře vyvážený vzhled.

Výška a Váha 3,1 kg , až 22cm

BIRO

 Biro yorkshire terrier.

 Vzhled a Povaha

Dlouhá srst, splývavá rovně a stejnoměrně po obou stranách těla, pěšinka se táhne od kořene čenichu až ke konci ocasu.

Velmi kompaktní a úhledná stavba těla, vzpřímená chůze.Celková stavba odpovídá energickému tělu, vyvážených proporcí.

Biro terrier je bystrý, inteligentní s vyrovnanou povahou. Hlava Poměrně malá a plochá, ne příliš vystupující ani kulatá.

V barevnici čokoládovo- bílo- zlatá, symetricky zbarvená. Nos a okolí očí tmavě čokoládové barvy.

 Srst Na těle dlouhá, dokonale rovná (ne vlnitá), lesklá, s jemnou hedvábnou strukturou. Barva na těle je prolínající se čokoládovo- bílá nebo celá čokoládová s bílým límcem.

Kromě hlavy nesmí být jinde na těle zlatá barva. Nohy, břicho a hrudník bílé.

Skus Pravidelný nůžkový

 Oči Střední, tmavé, jiskrné s bystrým inteligentním výrazem, jsou umístěné tak, že se pes dívá přímo před sebe. Nevystupují.

Okraje očních víček jsou tmavě čokoládové.

Uši Malé, ve tvaru „V“, vztyčené, nepříliš daleko od sebe, pokryté krátkou srstí velmi tmavé a syté barvy

Tělo Kompaktní, rovný hřbet, bederní partie dobře formované, hruď přiměřeně klenutá.

Ocas Nekupírovaný, bohatě osrstěný. Ocas je nesen mírně nad linií hřbetu. Měl by být rovný a jeho délka by měla poskytnout dobře vyvážený vzhled, minimálně poslední třetina musí být bílá.

Váha a Výška 3,1 kg , až 22cm

 

Standard Ocean Pearl Yorkshire Terrier

Hlava : menší, morda střednědlouhá, oči střední velikosti,  oči zelenohnědé nebo tmavě hnědé, čumák tmavý, nůžkový skus, silnější zuby

 

Tělo :  kompaktní, silnější, dobrých proporců, nohy ne příliš dlouhé, kulaté tlapky,  kůže růžové barvy

Ocas : pěkně  nesen

Srst:  barva zlato-hnědá melírovaná, u mladých s červenohnědými  nebo černými špičkami srsti,struktura chlupu jemná až do silné

Kohoutková výška :

Od 21-25cm

Váha:

Do 3,1kg